Så kom dagen med uppförsbacke..
Jag köpte en dvärgkejsare (Coral Beauty), och något gick sedan fel. Eftersom vi har haft detta som ett nybörjar-projekt kör vi ingen karantän..
Fisken koppades in och allt verkade ok i någon dag. Sen såg jag någon vit prick på kejsaren. Som verkade lägga sig. Någon dag senare ser jag att min lilla clownfisk har ganska mycket prickar. Pratade med lokala LF som misstänker att jag fått "velvet".
Har det kommit med fisken, eller har det triggats av stress från den nya invånaren, jag vet inte...
Jag köpte iaf hem eSHa Trimarine (koppar) för att behandla. Hade ett gammalt 65L akvarium och ett mindre 20L räkkar som skulle få agera karantän för behandligen.
Eftersom jag har en mandarin fick den gå i den lilla burken utan koppar. Här är tanken istället att göra tank transfer metoden..
Den större clownen, Gramma loretto och Okinawe gobyn fick hamna i 65L. Det tog mig 4 dagar att fånga dessa, med håv, med fiskfälla osv.. Har rivit revet, det är väl det jag har kvar antar jag.. Jag har nämligen inte fått tag i min Firefish goby ännu, den är satans snabb och feg.
Fråga 1: Hur fångar ni er fisk? Speciellt en Firefish? Jag vågar inte riva revet och riskera korallerna också.. men jag misstänker att om jag ska bli av med velvet behöver karet stå fisk-tomt ~72 dagar likt ICH?
Trimarine droppas i karantänen över 3 dagar.
Deras hemsida har en enkel guide till hur man ska beräkna antal droppar som ska i. So far so good...
Men det framgår inte vad man gör efter 3 dagar. AI säger:
Key Copper Treatment Details:
Target Concentrations:
Copper Power / Coppersafe (Chelated): 2.0–2.5 ppm, ideally maintained at 2.2–2.3 ppm for maximum effectiveness against velvet.
Cupramine (Ionic): 0.5 ppm.
Copper Sulfate: 0.20 ppm.
Treatment Duration: 30 days is standard to ensure all lifecycle stages are killed; 14 days followed by transfer to a sterile tank is an alternative.
Administration: It is highly recommended to slowly raise the copper concentration over 2-4 days to avoid stressing the fish, particularly for sensitive species like wrasses.
Det framgår inte vilken typ av koppar som finns i Trimarine, men efter 3 dagar har jag med ett Salifer test 0.25 (ppm? Salifer säger inte vilket mått de mäter) vilket skulle kunna tyda på att de har koppar sulfat.
Fråga 2:
Jag har skrivit till eSHa för att fråga.. men finns det någon här som behandlat med detta medel?
Är tanken att koppar inte dunstar och så länge jag inte byter något vatten så behålls denna nivå?
Min clown + Gramma ser riktigt vissna ut. Och Okinawe Gobyn som såg relativt frisk ut är jag orolig blir nu tvungen att umgås med sjuklingarna i ett mindra akvarium vilket kommer att göra att den också säkert blir sjuk?
Karantänen har ingenting förutom vatten och några plaströr de kan gömma sig i. (+cirkulation, värme och ljus, men inget filter eller liknande)
Fråga 3:
Firefishen ser pigg ut, har inte haft några tecken på sjukdom och äter bra. Han är den enda som är kvar i huvudkaret (se ovan).. Behöver jag få ut honom också för att efter 72 dagar kunna säga att karet är "friskt"? Eller kan han vara kvar, och om han inte visar symptom inom X dagar så kan man anse honom karantänad i huvudkaret?
Väldigt tråkigt såklart.. har på känn att det inte kommer att finnas så mycket kvar inom en vecka..
Ja, jag förstår att en karantän hade varit att föredra readn från början. Och nu kanske man får erfarenheten att göra det framöver. Men vi hade inte kunskapen/erfarenheten helt enkelt.
Även om sonen är ledsen för dödsfallen så är han väldigt möjd med att ha 4 kar i sovrummet.. Hans mor är inte lika road 😅
Alla tips mottages varmt.. Vet inte riktigt hur jag ska agera med karantänen samt Firefishen som är kvar i huvudtanken.
Av
piffis, · Postat